Монтаж металлоконструкций – та еще головоломка!

Методики монтажу металоконструкцій

Як уже обговорювалося в іншій нашій статті, монтаж металоконструкцій доцільніше виконувати з готових блоків та елементів, які виробляються в заводських умовах. Це дозволяє покращити якість, підвищити точність збірки та скоротити терміни виконання монтажних та зварювальних робіт. В ідеалі також необхідний проект виробництва робіт, який передбачає методику монтажу та послідовність операцій, але такий підхід практикується переважно на масштабних об’єктах будівництва.

Монтаж металоконструкцій може виконуватися:

  1. Наращуванням
  2. Поворотом
  3. Підрощуванням

Метод нарощування в проектному положенні

Найпоширеніший метод, яким користуються при монтажі металевих конструкцій. Монтаж здійснюється шляхом установки окремих елементів або укрупнених блоків у проектне положення. У першому випадку може виконуватися вручну, якщо дозволяє маса та габарити елементів. Переважно монтаж металоконструкцій виконується за допомогою вантажопідйомних механізмів та пристосувань.

При цій методиці монтований елемент металоконструкції за допомогою вантажопідйомного механізму переміщують до місця установки, приводять у положення, що відповідає проекту, та закріплюють. Монтований елемент може бути звільнений від зв’язку з вантажопідйомним механізмом одразу після закріплення або після установки додаткових елементів.

У сучасному будівництві з’єднання елементів металоконструкцій між собою здійснюється переважно за допомогою ручного електродугового зварювання покритими електродами. Вибір на користь цієї технології обумовлений найменшими, порівняно з іншими технологіями, масо-габаритними характеристиками обладнання, необхідного для виконання зварювальних робіт. Варто також відзначити інші способи з’єднання металоконструкцій: болтові та на заклепках. Загалом види з’єднань можна розділити на розбірні, до яких належать болтові, та на нерозбірні – зварювання та заклепки.

У нас ви можете замовити будь-які зварювальні роботи – svarochnye-raboty.com.ua

При нарощуванні в проектному положенні робоча зона поступово переміщується на все більшу висоту, що пов’язано з певними ризиками. Щоб забезпечити безпечні умови роботи, для монтажників та зварювальників облаштовують підмостки та майданчики, а також сходи для підйому персоналу в робочу зону. У разі, якщо обсяг робіт на висоті невеликий, монтажні організації віддають перевагу спецзасобам – такими виступають мобільні підйомники. Такі підйомники повинні бути обладнані майданчиком з огорожею, і зазвичай на них можуть одночасно працювати не більше двох осіб.

Метод монтажу металоконструкцій поворотом

Методом повороту монтуються металоконструкції переважно для висотних споруд: телевізійні вежі, антени, димові труби, опори ліній електропередач. Поворот попередньо зібраної в горизонтальному положенні металоконструкції може виконуватися за допомогою такелажних пристосувань (щогли, шеври) та вантажопідйомних механізмів. Найзручніше здійснювати поворот навколо шарніра, що передбачається в конструкції опирання.

Монтаж опори лінії електропередач способом повороту

У разі відсутності шарніра монтаж полягає у вивішуванні конструкції над фундаментом за допомогою вантажопідйомних механізмів. У такому випадку можуть знадобитися підйомні крани з великою висотою підйому, які мають і високу вантажопідйомність. Зазвичай такі операції виконуються за допомогою двох кранів, відповідно, вартість експлуатації може бути досить значною.

Головною вимогою до проведення монтажу методом повороту є можливість зібрати металоконструкцію в горизонтальному положенні на землі, тобто наявність вільного місця. З’єднання деталей та елементів між собою може бути запроектоване будь-яким, але має враховувати специфіку місцевих умов. У віддалених або гірських районах, де немає електрики, може бути економічно недоцільно виконувати великі обсяги зварювальних робіт з використанням електрогенератора. У таких випадках збірка на болтових з’єднаннях може виявитися не лише економічною, але й більш швидкою.

Метод підрощування металевих конструкцій

При підрощуванні монтаж металоконструкцій здійснюється з укрупнених елементів, причому роботи починаються з верхньої секції. Її піднімають на висоту, достатню для підведення під неї нижньої, опускають і з’єднують ці секції. Далі підйом повторюють з отриманою конструкцією, підводять під неї наступну секцію, закріплюють її. Цей цикл повторюють до установки самої нижньої секції. Після завершення підрощування всю конструкцію закріплюють у основі.

При даному методі монтаж починається з установки на основі споруди допоміжної конструкції, яка також називається постамент. У допоміжній конструкції має бути передбачений отвір для подачі монтованих елементів. Постамент служить опорою для підйомних пристроїв та напрямними для висувних елементів.

Таким методом зводяться висотні металеві споруди, які неможливо звести способом повороту. Крім того, збірка елементів на землі забезпечує високу якість та безпеку проведення будівельних робіт. Прикладом масштабних металевих споруд, зведених способом підрощування, є Київська телевежа на Дорогожичах.

Фотографія початкової стадії монтажу підрощуванням телевізійної вежі в Києві

Таким же способом монтуються й інші споруди, наприклад, баштові крани, що обумовлено можливістю монтажу в обмежених умовах будівельного майданчика. Подібний принцип монтажу спірально-навивних резервуарів, розроблених у компанії Lipp (Німеччина).